Práca namiesto dávok pokračuje na Záhorí revitalizáciou povodia Moravy

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš predstavili ďalší konkrétny sociálny projekt zamestnávania ľudí namiesto poskytovania dávok v hmotnej núdzi. Tentokrát sa na revitalizácii 17 kilometrov dlhého povodia rieky Morava podieľajú spoločne s vodohospodármi aj zamestnanci sociálneho podniku. Spolupráca oboch rezortov je ukážkovým príkladom, ako odbremeniť sociálny systém od zbytočného zaťaženia a zároveň umožniť sociálne odkázaným ľuďom sa integrovať na pracovnom trhu.
Projekt revitalizácie Moravy je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR a dotýka sa obnovy 17 kilometrov dlhého úseku povodia rieky Morava v katastri obcí Sekule, Moravský Svätý Ján, Malé Leváre, Veľké Leváre a Gajary. Pre vicepremiéra a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu je kľúčové, že sa na Záhorí zvýšia zásoby podzemnej vody a tiež jej kvalita, no rovnako sa zlepší aj ekologický stav rieky a na ňu naviazaných živočíchov. „Správnymi manažérskymi rozhodnutiami sa nám podarilo projekt revitalizácie Moravy nastaviť a rozbehnúť tak, aby sme efektívne prepojili adaptačné opatrenia s povodňovými plochami, obnovili mŕtve ramená a zároveň sme vytvorili dostatočný priestor na zadržiavanie vody v krajine a umožnili obnoviť prirodzené procesy rieky. Čo je však dôležité, namiesto tlačenia peňazí mimovládkam zapájame do revitalizačných prác vodohospodárov a zamestnancov sociálnych podnikov,“ zdôraznil Taraba.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško vyzdvihol potrebu zamestnávania Rómov a ich participáciu na tomto projekte: „Naši Rómovia vedia robiť, len musia dostať príležitosť. Toto je cesta ako zamestnať aj nízko kvalifikovaných Rómov vo všetkých regiónoch Slovenska. Som veľmi rád a ďakujem ministerstvu životného prostredia a ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny, že úrad splnomocnenca môže participovať na projekte Práca namiesto dávok“.
Zamestnanci sociálneho podniku budú pod dohľadom vodohospodárov vykonávať predovšetkým robotnícke aj technické práce spočívajúce v odstraňovaní náletových drevín a krovitých porastov ako súčasti čistenia povodia Moravy.
Vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. (SVP) koordinujú revitalizačné opatrenia projektu aj s rakúskou stranou kvôli komplexnej obnove cezhraničného ekosystému. SVP musel podľa generálneho riaditeľa Jozefa Moravčíka v prvom rade vyriešiť majetkovo-právne vyrovnanie pozemkov v záujmovom území. „Bývalé vedenie ministerstva nám nechalo na stole sto percent nevyriešených majetkovo-právnych vzťahov a nedostatočne spracovanú dokumentáciu pre usporiadanie pozemkov. K dnešnému dňu sme oslovili všetkých vlastníkov pozemkov, pričom vysporiadaných už máme takmer 90 % pozemkov. Tento priaznivý stav majetkovo-právneho usporiadania a povoľovanie objektov nám umožňuje realizovať opatrenia pre dosiahnutie všetkých plánovaných ekologických výhod projektu v stanovenom termíne, najmä pri integrácii veľkých meandrov aj zlepšení ekologickej konektivity pre vodné a suchozemské druhy, vrátane rýb a obojživelníkov,“ objasnil Jozef Moravčík.
Revitalizácia povodia Moravy je dôležitým krokom k ochrane a obnove prírodného bohatstva Slovenska, s cieľom zlepšiť biodiverzitu, kvalitu vody a zabezpečiť ochranu cenných prírodných území v regióne. Predpokladaný termín ukončenia projektu je jún 2026.