hlavná stránka
ikona InstagramInstagram | ikona FacebookFacebook | ikona hľadaťVyhľadávanie | iconEnglish

Taraba ohlásil spustenie tendra na likvidáciu jednej z najväčších envirozáťaží

ilustračný obrázok

Po dlhých rokoch nečinnosti štátu dnes Ministerstvo životného prostredia SR pod Tomášom Tarabom pripravilo medzinárodnú súťaž, ktorá smeruje k vyčisteniu a rekultivácii starej problémovej skládky Vlčie hory pri Hlohovci. Tender vyhlási envirorezort v najbližších dňoch a je výsledkom aktívnej a otvorenej spolupráce Ministerstva životného prostredia SR s Ministerstvom vnútra SR, Okresným úradom v Hlohovci aj Mestom Hlohovec. Informoval o tom podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba spoločne s primátorom Hlohovca Ivanom Baranovičom.

„Po úspešnom zlikvidovaní 150 ton toxických odpadov z areálu Chemka Strážske, vyhlásenom tendri na likvidáciu gudrónov v Predajnej, dnes ohlasujeme ďalší zásadný posun v riešení starých skládok. Spúšťame medzinárodnú súťaž, v rámci ktorej zlikvidujeme približne 90 ton nebezpečného odpadu uloženého v plastových sudoch. A to je zásadný rozdiel medzi mnou a predchodcami, ktorí sa na všetky envirozáťaže chodili len fotiť, ale nevedeli s nimi nič urobiť,“ zdôraznil vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Projekt s predpokladanou hodnotou zákazky 12 miliónov eur má spočívať v bezpečnom odvoze, zneškodnení alebo zhodnotení nebezpečných odpadov. Šéf envirorezortu chce otvorenú, transparentnú súťaž a garanciu urýchlenia procesov, aby neprišlo v realizačnej fáze k omeškaniam, ktoré by mohli spôsobiť hospodárske či environmentálne škody. Možnosť prihlásiť sa do medzinárodnej súťaže má každá firma so sídlom v EÚ, získať musí všetky potrebné administratívne dokumenty a povolenia na odbornú manipuláciu s nebezpečným odpadom a jeho likvidáciou v špecializovanom zariadení. Rovnako musí zložiť finančnú zábezpeku 500 tisíc eur. Komplexné podmienky medzinárodnej súťaže budú zverejnené v európskom vestníku. Obdobne ako pri Predajnej aj v prípade Vlčích hôr platí, že najdôležitejším kritériom súťaže je, aby bola nielen najlepšia cena, ale aby víťaz mal dostatočnú prax a skúsenosti s realizáciou takto náročného projektu.

„Pre Hlohovec je to veľmi dôležitá správa. Vlčie hory sú dlhoročný enviromentálny problém, ktorý naše mesto trápi. Preto vítam, že sa posúvame od slov ku konkrétnemu riešeniu. Ako primátor budem konať, čo musím - dohliadať, aby sa pri každom kroku myslelo najmä na bezpečnosť ľudí, ochranu životného prostredia a otvorenú komunikáciu s mestom,“ uviedol primátor Hlohovca Ivan Baranovič.

Prevádzkovateľom skládky je od 1. januára Slovenská agentúra životného prostredia, a to vďaka novej legislatíve, ktorú inicioval vicepremiér Taraba. Práve tá umožňuje štátu vstúpiť a ovládnuť staré problémové skládky, kvôli ktorým čelí Slovensko infringementom aj zo strany Európskej únie. „Teraz sa ukazuje aká kľúčový bol nový zákon, ktorým sme umožnili štátu vstúpiť a získať kontroly nad takýmito neriešenými envirozáťažami. Takýto zákon tu mal byť už 30 rokov a nie nechať štát a občanov bez efektívnych nástrojov pre ochranu zdravia a životného prostredia,” uzavrel Taraba.

Envirorezort chce v ďalších etapách odťažiť kontaminovanú pôdu a realizovať kroky k úplnému uzatvoreniu a rekultivácie skládky Vlčie hory.